925 Ayar Gümüş Nedir?

925 ayar nedir sorusunun cevabını sizlerde mutlaka merak etmişsinizdir. Peki nedir bu gümüşlerde yazan 925 ayar?

Her birimiz mutlaka gümüş takı alırken aksesuarın üzerinde yazılı olan 925 ayar yazısını görmüşüzdür. Ne olduğunu tam olarak bilmesek de gümüşlerin üzerinde gördüğümüz için gümüş ile ilgili olduğunu mutlaka tahmin etmişizdir.

Gümüş, uluslararası kabul edilen bir ayar ölçüsüne sahiptir ve gümüş ayarları binlik bir sistem kapsamında tanımlanmaktadır. Bu sebeple gümüşün en saf hali de 1000 olarak kabul edilmektedir.

Ticari olan gümüş ise en az 999 saflıktadır. Genellikle takı ve mücevher yapımında “Sterling Silver” olarak adlandırılan 925 ayar gümüş kullanılır.

Ayar denildiğinde takı ya da mücevher de kullanılan altın ya da gümüş oranını aklımıza getirmeliyiz. Örnek vermemiz gerekirse 800 ayar bir takı da %80 gümüş, %20 bakır bulunmaktadır.

Gümüş ile birlikte bakır kullanılmasının sebebi de hem işlenişi kolaylaştırmak hem de sertliği arttırmak içindir. Altın takı ve eşyalarda olduğu gibi gümüş takı ve eşyalarda da bulunan ayar kullanılan gümüş ayarını göstermek için kullanılmaktadır.

Takı ve mücevherlerde kullanılan gümüşün ayarı 925 ayardır. 925 ayar gümüş %92,5 gümüş, %7,5 bakırdan meydana gelir. Gümüşten üretilen madeni paraların ise %90 ‘nı gümüş, %10’u bakır alaşımıdır.

Ancak Elmas İş koleksiyonlarında bakırı kullanmaktan yana değil. Bunun en büyük nedeni ise gümüşte kullanılan bakırın gümüşe kırmızı bir renk vermesi ve ürünün kısa sürede aşınmasına sebep olmasıdır. Özellikle gümüşün çabuk kararmasına neden olan bakır ayrıca dayanıklılığını da azaltmaktadır.

Genellikle firmalar maliyeti azaltmak ve işin kolayına kaçmak için bakırı tercih etmektedir.  Ama aslında tasarruf yapmak adına ürünlerin ömrünü kısaltmaktadırlar.

Elmas İş gümüş tasarım atölyesi hem ürünlerinin kalitesini arttırmak hem de ömrünü uzatmak adına 925 ayar gümüş elde ederken 1000 ayar gümüşe 0.075 oranında alloy karışımını eklemektedir. Bu yöntem Elmas İş gümüş atölyesinin kendine ait olan bir yöntemdir. Bu yöntem ile hem daha şık tasarımlar üretilmekte hem de ürünlerin kalitesi arttırılmaktadır.

Gümüş Sarayı

Afyon Gümüş Sarayı
Afyon Gümüş Sarayı

Bir cevap yazın