İzmir Gümüş

Gümüş Takı, kadınların günlük ve özel hayatlarında kıyafetlerinin tamamlayıcısı olarak kullandıkları önemli aksesuarlardır. Kadınların vazgeçilmezİ olan gümüş takılar, bilezik, kolye, küpe, yüzük, halhal ve bileklik gibi çeşitlilik göstermektedir. Kullanıldığı materyale göre de farklılıklar gösterir.

Değerli, beyaz parlak bir metal olan gümüş, saf gümüş ile az miktarda diğer metaller kullanılarak yapılmıştır. Başka bir deyişle alaşımın büyük çoğunluğu saf gümüş iken, geri kalan küçük bir kısım en yaygın olarak bakır olan diğer metallerden gelmektedir.

Gümüş Sarayı

Saf gümüş çok yumuşak bir yapıya sahip olduğu için diğer metaller kullanılarak işlevsel hale getirilerek güçlendirilmiştir. Gümüş takılar, saf gümüşten yapılmamaktadır. Çünkü saf gümüş günlük kullanım için uygun değildir.

Gümüş rengi çok değerlidir. Çünkü bu nedenle piyasada gümüş takı renginde olan fakat değersiz metallerden yapılan takılar mevcuttur.

Peki gümüşün gerçek olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

El işçiliğini ve tasarımını beğenerek satın almış olduğunuz bir takının gümüş olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bunlar:

●  925 yazılı damga var mı?​ Güzel ve şık görünümlü takının gümüş olduğunu anlamanın en etkili yolu, üzerinde damga olmasıdır. Dünya çapında tüm gümüş takılar üzerinde metal içeriğini açıkça belirten kalite damgası bulunmaktadır. Bu işaretler genellikle kancalar veya klipslerde yer alır. Eğer ki, gümüş bir takı alıyorsanız damgasını en göze çarpmayan yerde arayın.

●  Kullandığınız gümüş takı kararıyor mu?​ Bu soru biraz tuhaf gelmiş olabilir fakat cevabınız “evet” ise bu iyi bir şeydir. Çünkü gerçek gümüş ten ile temas ettikçe zamanla kararır. Eğer gümüş diye satın aldığınız bir ürün kararmıyorsa o ürün “gümüş” değildir.

●  Mıknatıs testi.​ Gümüş manyetik değildir. Bu nedenle satın aldığınız takıya mıknatıs tuttuğunuz zaman yapışmaması gerekir. Eğer takınız güçlü bir şekilde mıknatısa yapışıyor ise ürün gümüş değildir.

●  Kuyumcuya danışın.​ Basit yöntemlerden bir diğeri ise, kullandığınız takının gümüş olup olmadığından emin olamıyorsanız uzman bir kuyumcuya danışmaktır. Bu yöntem sayesinde gümüşünüzün kalitesini ve değerini de öğrenmiş olursunuz.

Yukarıdaki makalede gümüş takı hakkında bilmediğiniz detaylara yer verdik. Bir sonraki yazı dizimizde ise kuyumcular ve kullanıcılar tarafından gümüşün tercih edilme nedenlerine yer vereceğiniz.

Gümüş hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizin blog yazılarını takip etmenizi; takı koleksiyonunuza yeni bir ürün eklemek için de geniş bir çeşitliliğe sahip olan gümüş takı koleksiyonumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Gümüş Saraı Logo

Bir cevap yazın